Návod na potažení kartónu plátnem (podklady pro malbu)

16.11.2014 15:11
V jednom z předchozích článků vám nabídla způsob jak malovat několik malých obrázků na jedno plátno. Dnes pro vás mám tip jak si doma vyrobit desku potaženou plátnem.
 
Byť se taková deska se běžně prodává, někdy se hodí vědět jak na to. Třeba pro případ, že máte málo peněz, ale dost času. Nebo máte rámeček jiného než standardního rozměru, do kterého prostě desku neseženete. Pro začátečníka je to také celkem levný podklad na kterém může trénovat. Zkušenost mám s menšími formáty cca rozměru A4. Větší rozměry budou mít asi větší tendenci se kroutit. Přeci jen průmyslově vyráběné desky mají trochu jinou technologii výroby.

---

Na výrobu budete potřebovat papírový kartón - dvojnásobný než je rozměr budoucí desky. (Já jsem použila vyřazené kancelářské desky.)

Plátno, k malému rozměru se hodí jemné bavlněné plátno. Můžete použít také len nebo směs bavlny a lnu. V nouzi postačí i staré prostěradlo. Práci si můžete usnadnit už připraveným (našepsovaným) malířským plátnem, které se prodává jako metráž.

Na lepení akrylové medium nebo jen hobby akrylový lak. 

Akrylové gesso k úpravě plátna (pokud nepoužijete již připravené plátno).

Dále budete potřebovat řezák, štětec, noviny, nůžky, pravítko, tužku, pečicí papír, zátěž (třeba knihy) a hodit se tenké rukavice (dostanete je ve zdravotnických potřebách, lékárnách i některých supermarketech).

Z kartónu si naměřte a uříznete dva stejné velké díly. Pokud už máte připravený rámeček, uříznete ho o něco menší, nalepením plátna se deska trochu zvětší. Záleží i na vnitřním rozměru rámu. Na mé desce jsem ubrala 6 mm.

Jeden kartón důkladně potřete médiem. To slouží jako lepidlo. Na mokrý kartón položte plátno, které je na každé straně asi o dva cm větší a důkladně uhlaďte. Pracovní plochu chraňte pečícím papírem. Otočte a přilepte přečnívající okraje plátna. Rohy upravte podle předlohy.

Znovu natřete a přilepte druhý kartón. Rubem k prvnímu. Chvíli nechte zavadnout, překryjte pečícím papírem a důkladně zatižte. Čím větší hranička knih, tím lépe. Papír se na plátno nepřilepí a po vyschnutí ho krásně sundáte. (Postup může tě upravit - nejprve přilepit druhý kartón a pak přilepit plátno.)

Po důkladném vyschnutí upravte plátno gessem. Popř. můžete plátno nalakovat, aby povrch nebyl příliš savý. Tak nějak by měl vypadat výsledek.

Pozn.: Pokud je kartón trochu prohnutý, pokuste se ho srovnat v rukách. Pokud se nezadařilo, možná nebyl úplně suchý, když jste ho vytahovali. Pak ho úplně jemně poprašte rozprašovačem s vodou a znovu zatižte.

A pak už můžete malovat. Třeba takto. 

Na připravenou desku jsem malovala akrylovou barvou, ale dobře natřená deska by měla fungovat jako podklad i pro olejomalbu. 

Vyhledávání

Kontakt